Ugalas jõuab lõpule aastaid tagasi alguse saanud lavalugu

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
«Ema oli õunapuu» peategelased Peteri (Tanel Ingi) ja Jakobi (Gert Raudsep).
«Ema oli õunapuu» peategelased Peteri (Tanel Ingi) ja Jakobi (Gert Raudsep). Foto: Heigo Teder

Laupäeval jõuab Ugala teatris kolmanda vaatuseni lugu, mis sai alguse 13 aastat tagasi. Esietendub Urmas Lennuki näidend «Ema oli õunapuu», mis on mõtteline järg vendade Peteri ja Jakobi ning nende koduküla loole. Näitemängutriloogia esimese osa «Rongid siin enam ei ...» lavastas Andres Noormets 2002. aastal Ugalas ning teine osa «Päeva lõpus» esietendus autori enda lavastatuna 2008. aastal Rakvere teatris. Triloogia viimane osa jõuab ringiga tagasi Ugala teatrisse ning selle lavastab Vallo Kirs.

«Ema oli õunapuu» loo keskmes on kaks venda, kes pole seitse aastat kohtunud, ja nende koduküla, mis tasapisi inimestest tühjaks voolab. Külas elab veel Tepo, kes armastab oma küla nii tugevalt, et võiks selle nimel surra. Ja elab ka Onu Sass, kes ootab lakkamatult, et tütar talle helistaks. Ühel päeval ilmub külla oma minevikku otsima Hellen, kes kannab sama nime nagu vendade surnud ema.

«Mõte on ju lihtne: märgata seda, mis meil on, mitte nutta taga, millest oleme ilma jäänud... Mitte kunagi pole niimoodi, et kõik kaob. Midagi jääb alati alles. Ja selle nimel tuleb elada,» on öelnud näidendi sünni kohta Urmas Lennuk.

Nagu 13 aastat tagasi lavastuses «Rongid siin enam ei...», nõnda ka selles järjeloos on Jakobi rollis Gert Raudsep ning Onu Sassi mängib Peeter Jürgens. Gert Raudsep on pärast 10 aastat tagasi Ugala laval. Jakobi venda Peterit kehastab Tanel Ingi, Tepot Andres Tabun, Hellenit Marika Palm ja vendade noorpõlvearmastust Marionit Kata-Riina Luide.

Urmas Lennukile märgib «Ema oli õunapuu» ümmargust tähist: see on tema 50. teatritekst. Esietenduse päeval esitletakse Ugalas ka näidendikogumikku «Ükskord Eestimaal», mis koondab kõik kolm Urmas Lennuki näidendit, mis  moodustavad ainsa terviklikult lavale jõudnud näidenditriloogia Eesti tänapäeva draamakirjanduses.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles