Mobiilivargad kasutavad uut petuskeemi

Madis Luik
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Ants Liigus / Pärnu Postimees

Tele2 Eesti klienditeenindusdirektori Sirli Seliovi sõnul levib turismimekades nagu Barcelona uus kriminaalne skeem: telefonivargad jahivad tegelikult SIM-kaarti, millega tehakse eritehnikat kasutades kiiresti ülisuuri arveid.

Sirli Seliovi sõnul on telefonivargus sama ohtlik kui näiteks dokumentide ja pangaparoolide kadumine. «Turistidele spetsialiseerunud organiseeritud kurjategijad sisestavad varastatud SIM-kaardi seadmesse, mis teeb paralleelselt palju kõnesid samal eesmärgil loodud eritariifsetele numbritele. Nii võib arve paisutada paari tunniga kümne tuhande euro suuruseks ja enamgi,» rääkis Seliov.

Sirli Seliovi sõnul on koduoperaator kohustatud maksma oma rändlusteenuse partnerile kliendi numbrilt tekitatud kõnede eest ja see omakorda tasub sihtriigis olevale operaatorile. «Sellise ringiga jõuab kulu kliendi isiklikule telefoniarvele,» ütles Seliov.

Sirli Seliovi sõnul tuleb telefoni kadumisel võimalikult kiiresti koduoperaatorit sellest teavitada. Lepingu järgi vastutab klient hetkeni, kui ta oma operaatorit pole teavitanud, kõigi kahjude eest ise ning alles pärast läheb see üle operaatorile. Kliendi kiire reageerimise korral on operaatoril teinekord võimalik peatada maksete liikumine, et siis asuda tõestama skeemi olemasolu.

Tele2 klienditeenindusdirektori sõnul monitoorivad operaatorid iga nelja tunni järel infot kahtlase sideliikluse kohta ning võtavad ette samme kliendi kaitsmiseks. Samas on pahatahtlike skeemidega võimalik tekitada suurt kahju juba enne, kui info koduoperaatorini jõuab.

Telefoni kadumine tuleb registreerida ka politseis – sealt antud tõendit on vaja nii operaatoril kui kindlustusel. Tele2 pakub märtsist uutele nutiseadmetele seadmekindlustust, mis korvab nii Eestis kui välismaal katki läinud või varastatud nutitelefoni või tahvelarvuti maksumuse.

«Enamasti pannakse vargused toime nädalavahetusel ja hilistel kellaaegadel ning puhkust nautivatel inimestel soovitan nendel aegadel olla eriti ettevaatlik,» ütles Seliov.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles