Viimaseid päevi saab e-valijakaarti tellida

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Riigiportaal eesti.ee loodi 2007. aastal, et teha inimestele riigiga suhtlemine lihtsamaks.
Riigiportaal eesti.ee loodi 2007. aastal, et teha inimestele riigiga suhtlemine lihtsamaks. Foto: Aivar Aotäht / Sakala

29. jaanuar on viimane päev, kui saab tellida 1. märtsil toimuvateks riigikogu valimisteks valijakaardi oma e-posti aadressile. Eilseks oli elektroonilise valijakaardi tellinud üle 93 000 inimese.

«E-valijakaart on mugav ja säästlik alternatiiv paberil saadetavale valijakaardile, millel on info sellest, kus, kuidas ja millal hääletada. Kindlasti ei tähenda e-valijakaardi tellimine kohustust e-hääletada – igaüks valib ikka ise, mil viisil ta oma hääle anda soovib,» selgitas siseministeeriumi rahvastiku toimingute osakonna juhataja Enel Pungas.

Igal ID-kaardi kasutajal on personaalne Eesti Vabariigi antud @eesti.ee lõpuga meiliaadress, mis on mõeldud riigi ja kodaniku vaheliseks ametlikuks suhtluskanaliks. Elektroonilise ehk e-valijakaardi tellimiseks peab valija @eesti.ee meiliaadress olema suunatud inimese igapäevaselt kasutatavale meiliaadressile. Suunamise saab teha e-valijakaardi tellimisel. E-valijakaardi tellimine võtab aega mõne hetke ja selleks on vaja www.eesti.ee/portaal/valimised.eabi leheküljele ID-kaardi, mobiil-ID abil või internetipanga kaudu siseneda. Hääletama minnes ei ole vaja valijakaarti kaasa võtta. Need, kes on e-valijakaardi tellinud juba varem, ei pea seda uuesti tegema. Tellimus jääb kehtima ka kõikideks järgmisteks valimisteks.

Enne valimisi tuleks üle vaadata ka oma rahvastikuregistrisse kantud elukoha andmed. Valijale määratakse valimisjaoskond nende aadressiandmete alusel, mis on rahvastikuregistris 30. päeval enne valimisi. Kehtivaid elukoha andmeid saab kontrollida riigiportaalis aadressil www.eesti.ee/portaal/rrteenus.paring_enda_andmete. Juhul kui elukoha andmed on muutunud, saab sealsamas esitada elektroonilise elukohateate oma uue aadressiga. Elukohateate võib esitada ka elukohajärgsele valla- või linnavalitsusele kohapeal.

Valijate nimekiri riigikogu valimisteks koostatakse rahvastikuregistri andmete põhjal 30. jaanuari seisuga ning valijakaartide saatmist alustatakse 3. veebruarist. Riigikogu valimised on 1. märtsil. Eelhääletamine ja e-hääletamine algavad 19. veebruaril.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles